Shell & Turcas Petrol A.Ş. KSS Projeleri

ecomarathon sakarya universitesi33 senedir düzenlenen Shell Eco-marathon yarışması gençleri enerji verimliliğine yönelik çalışmaya teşvik ediyor.

Her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen, dünyanın en yaygın öğrenci inovasyon yarışmalarından birisi olan Shell Eco-marathon’da lise ve üniversite öğrencileri kendi tasarladıkları ve ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarışıyorlar. Yarışma kapsamında yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde en fazla yolu kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Shell Türkiye, her yıl Shell Eco-marathon’a Türkiye’den çok sayıda öğrencinin katılımını sağlıyor. 2018’de Londra’da düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 13 takım, 150 öğrenci katıldı. Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla düzenlenen bu yarışmada birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları ve ürettikleri ‘Barbaros’, şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi.