Turcas, 2005 yılında The Shell Company of Turkey Ltd. (Shell Türkiye) ile akaryakıt ve madeni yağların perakende ve ticari satışı, pazarlama ve dağıtım alanlarında bir Ortak Girişim Sözleşmesi imzalamıştır. Bunu takiben, Turcas’ın %30 hissedarı olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), 1 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Shell & Turcas, Türkiye çapında 1.000’i aşan akaryakıt istasyonu ve 2018 yılında gerçekleştirdiği toplam 32,6 milyar TL cirosu ile bugün sadece sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir.

Shell & Turcas, istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında %19,1 ile pazar liderliğini korumaktadır. Filo satışlarında da %30,7 ile pazar liderliğini güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Akaryakıt pazarındaki güçlü konumunu korurken, istasyon başına sektör ortalamasının 2,5 kat üzerinde de verimlilik gerçekleştirmektedir. Öte yandan, Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) Türkiye madeni yağ pazarına ilişkin sektör raporuna göre Shell & Turcas, Türkiye’de 12. kez pazar lideri olmuştur.

Türkiye’nin “ilk” Taşıt Tanıma Sistemi unvanına sahip olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi, 22 yıldır müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Değişen müşteri ihtiyaçları ve dijitalleşme ile birlikte bu alandaki hizmetlerini, geçtiğimiz yıl Shell Filo Çözümleri çatısı altında birleştirmiştir. Shell Filo Çözümleri bugün, Türkiye’nin dört bir tarafındaki yaklaşık 30 bin seçkin firma ve 550 bini aşkın araç tarafından kullanılmaktadır.

Shell & Turcas Ticari Yakıtlar ekibi, Türkiye’de direkt ve endirekt dökme akaryakıt pazarında başarılı bir satış grafiğine sahiptir. Shell & Turcas, bayileri aracılığıyla endirekt pazarda, madencilik, betonculuk ve inşaat gibi Türkiye ekonomisine katkıda bulunan güçlü sektörlerle iş birliği yapmaktadır. Direkt pazarda ise serbest lisans sahibi firmalar ve enerji dağıtım firmaları ön plana çıkmaktadır. “Öncü Distribütör Projesi” ile kalite kontrol araçları, Shell teknoloji merkezleri ziyaretleri ve tank temizliği gibi müşteriler için katma değer sunan hizmetlerle fark yaratılması hedeflenmektedir.

Türkiye'de ve Dünyada Madeni Yağlar Sektörünün Değişmez Lideri

Shell Madeni Yağlar, 12. kez üst üste hem Türkiye hem de küresel madeni yağlar pazarının lideri olmuştur. PETDER’in Türkiye pazarına ilişkin sektör raporuna göre Shell & Turcas, Türkiye’nin lider madeni yağ tedarikçisi olurken, uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline & Company’nin açıkladığı madeni yağlar pazar analizi raporuna göre de Shell, geçtiğimiz yıl olduğu gibi dünyanın ‘1 numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi’ olmuştur.

Shell & Turcas, başta otomotiv olmak üzere enerji, demir çelik, inşaat, madencilik ve genel imalat gibi sektörlerde, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin üretimini, satış ve pazarlamasını da gerçekleştiriyor. Shell’in madeni yağ portföyü, otomotiv sektörüne yönelik Shell Helix ve Shell Rimula motor yağlarının yanı sıra, Shell Tellus, Shell Omala, Shell Mysella, Shell Argina vb. endüstriyel yağlar ve gres markası Shell Gadus ürünlerinden oluşmaktadır.

İhracat Yıldızı Shell & Turcas Derince Tesisleri

Shell’in Akdeniz’deki en büyük madeni yağ ve gres üretim tesisi olan Derince’deki üretim tesisi, 2018 yılındaki 33.694 ton ihracat hacmiyle rekor seviyeye ulaşmıştır. Shell & Turcas, bölgesel madeni yağ üretim üssü konumundaki Derince Madeni Yağ ve Gres Üretim Tesisi’nden, hem iç pazara satış yapmış hem de Arjantin’den Suudi Arabistan’a, Amerika Birleşik Devletleri’nden Hollanda’ya toplam 61 ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir.

Fark Yaratan Shell & Turcas İstasyonları

Shell & Turcas, Royal Dutch Shell tarafından global ölçekte önemli ödüllere layık görülmüştür. Dünya genelinde 70’in üzerinde ülke ve 44.000 Shell istasyonu arasında müşteriye sunulan hizmet ve servis kalitesi açısından en iyi uygulamaları belirlemek ve ödüllendirmek amacıyla düzenlenen “Farkı Yaratan İnsandır” programında 2018 yılında Geyve ve AliFuatPaşa istasyonları ile Tuna Tan Akaryakıt “Türkiye Şampiyonu”, 2017 yılında “Avrupa ve Güney Afrika Şampiyonu” Muratlı İstiklal İstasyonu, 2016 yılında “Dünya Şampiyonu” Kirazlı Çıkışı Bağcılar İstasyonu, 2015 Düzce-Kapıcı/Zafer Petrol “Avrupa ve Güney Afrika Şampiyonu”, 2014 yılında Antalya-Kundu İstasyonu, 2013 yılında Amasya İstasyonu, 2012 yılında Ankara Konutkent İstasyonu “Avrupa ve Güney Afrika Şampiyonu” seçilmiştir.

Terminaller ve LPG Tesisleri

Shell & Turcas’ın Türkiye genelinde üç adet kendi işlettiği ve beş adet de müşterek işletilen olmak üzere toplam sekiz adet akaryakıt terminali bulunmaktadır. Bu terminallerde Shell & Turcas’ın hissesine düşen kapasite 467.910 m3 ’tür. Ayrıca Shell & Turcas’a ait iki adet de LPG dolum ve depolama tesisi mevcuttur. Bu tesislerde Shell & Turcas’a ait kapasite de 1.360 m3’tür.

Shell Select

ShellSelectShell Select marketleri ile 2013 yılında misafirlerinin yolculuklarına değer katmak amacıyla bir ilke imza atan Shell & Turcas, bugün 42 şehirde 360 noktaya ulaşmıştır. Dünya genelinde 500 bin ön saha çalışanı ile her gün 30 milyon, Türkiye’de ise 15 bin ön saha çalışanı ile misafirlerine hizmet vermektedir.

Sektörü yeni nesil market formatı Shell Select ile tanıştıran Shell & Turcas, Türkiye’de 42 şehirde 360 noktada bulunan Shell Select marketlerinde 11 farklı kategoride 1.500’den fazla ürün sunmaktadır. Misafirlerinin yolculuklarına değer katmayı amaçlayan Shell & Turcas, Shell Select marketlerde sunduğu ürünlerini misafirlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmektedir. Shell Select Marketleri ziyaret eden misafirler, çekirdekten taze çekilmiş kahve, fırın ürünleri ve özel şefler tarafından tasarlanan lezzetli deli2go sandviçler alabilmektedir. Ayrıca Starbucks ve Kahve Dünyası ile yapılan iş birlikleri sayesinde Shell Select marketler, misafirlerine eşsiz bir kahve keyfi yaşatmaktadır.