Shell & Turcas Petrol A.Ş.

Ortaklık Sinerjisiyle Pazar Liderliği

Turcas, 2005 yılında The Shell Company of Turkey Ltd. (Shell Türkiye) ile akaryakıt ve madeni yağlar, perakende ve ticari satış, pazarlama ve dağıtım alanlarında imzalamış olduğu Ortak Girişim Sözleşmesi neticesinde Shell & Turcas Petrol A.Ş.’yi (STAŞ) kurmuştur.

Turcas’ın %30 hissedarı olduğu STAŞ, 12 Haziran 2006’da tüm yasal onayları alıp 1 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete geçmiştir. STAŞ, Türkiye çapında sayısı 1.050’ye ulaşan Shell markalı istasyon ağı ve 2013 yılında gerçekleştirdiği 14 Milyar TL net satış hasılatı ile bugün sadece sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir. Yerel bir şirketle uluslararası bir şirketin ortaklığının en başarılı örnekleri arasında yer alan STAŞ, Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 9. şirketi, Capital 500 sıralamasına göre ise Türkiye’nin en büyük 7. özel şirketidir. STAŞ, 2013 sonu itibarıyla benzin satışlarında %24 ve madeni yağ satışlarında %26’lık pazar payı ile liderliğini devam ettirirken, benzin ve dizel satışlarının toplamından oluşan beyaz ürünler pazarında %18’lik pay ile üçüncü sırada yer almaktadır. Otogaz pazarında ise 2013 sonu itibarıyla %12,3’lük pazar payı ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin ilk ve en büyük filo yakıt yönetimi sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi’nde kayıtlı (Shell Partner Card ve euroShell dahil) 500.000 araç bulunmaktadır. STAŞ, aynı zamanda 7 milyon müşterisiyle akaryakıt sektöründe Türkiye’nin en büyük bağımsız sadakat kart programına sahiptir. Shell Ticari Akaryakıtlar ekibi, Türkiye’de direkt ve endirekt dökme akaryakıt pazarında başarılı bir satış grafiğine sahiptir. Shell bayileri aracılığıyla endirekt pazarda, madencilik, betonculuk ve inşaat gibi Türkiye ekonomisine katkıda bulunan güçlü sektörlerle işbirliği yapmaktadır. Direkt pazarda ise serbest lisans sahibi firmalar ve enerji dağıtım firmaları ön plana çıkmaktadır. Mayıs 2013’te tanıtımı yapılan Öncü Distribütör Projesi ile kalite kontrol araçları, Shell teknoloji merkezleri ziyaretleri ve tank temizliği gibi müşteriler için katma değer sunan hizmetlerle fark yaratılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de ve Dünyada Madeni Yağlar Sektörünün Değişmez Lideri

Madeni yağ değişiminde akaryakıt istasyonları büyük önem taşımaktadır. Madeni yağ ve akaryakıt,  birbirine bağlı iş kollarıdır. Tüketici gruplarına göre kurulan satış ve pazarlama organizasyonu, 800’den fazla direkt müşteriye, B2B–Kurumsal Satışlar, B2C–Tüketici Satışları ve INS–Distribütör kanal satışları olmak üzere üç ayrı satış kanalından ulaşmaktadır. Bu kanalların yanı sıra akaryakıt istasyonlarından da satış yapılmaktadır.Madeni yağ satışları ağırlıklı olarak otomotiv sektörü, endüstriyel satışlar ve denizcilik yağları satışlarından oluşmaktadır. Öncelikli sektörler ise otomotiv üreticileri ve satış sonrası servisleri, enerji, inşaat ve metal sektörleri, marka ve değer odaklı tüketici gruplarıdır.

PETDER (Petrol Sanayi Derneği) tarafından açıklanan 2013 yılı verilerine göre madeni yağlar sektöründe lider konumunu koruyan STAŞ, toplam madeni yağ satışında üst üste yedinci kez pazar lideri olmuş ve %26 pazar payına ulaşmıştır. Toplam madeni yağ pazarının %68’ini temsil eden PETDER üyeleri içerisinde STAŞ, 75.496 ton yıllık satış rakamı ile pazardaki en yüksek satışı gerçekleştirmiştir. STAŞ, Türkiye’de  gösterdiği pazar performansını küresel ölçekte de yakalayarak örnek bir başarı modeli oluşturmuştur. Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline’ın küresel madeni yağ pazarına yönelik çalışmasında Shell, 7 yıldır “Dünyanın 1 Numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi” seçilmektedir.

İhracat Yıldızı Shell & Turcas Derince Tesisleri

STAŞ’ın Derince’de sahip olduğu madeni yağ ve gres üretim tesisi, öncelikle yakın pazarlara ve daha sonra satış ağı içerisinde kalan diğer Shell ülkelerine olmak üzere, toplam 49 ülkeye ihracat yapmaktadır. Dünya standartlarında ve üstün kalitede madeni yağ ve gres yağı üretiminin yapıldığı Derince Tesisleri, 2013 yılında gerçekleştirdiği toplam 21.378 ton ihracat hacmiyle İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB)’nin “İhracat Yıldızları” listesinde yer almıştır.

Fark Yaratan Shell & Turcas İstasyonları

STAŞ, Royal Dutch Shell tarafından global ölçekte önemli ödüllere layık görülmüştür. Dünya genelinde 65 ülke ve 16.000 Shell istasyonu arasından, müşteriye sunulan hizmet ve servis kalitesi açısından en iyi uygulamayı belirlemek amacıyla düzenlenen “Farkı Yaratan İnsandır” programında 2013 yılında Ağaçlı Petrol Konutkent istasyonu ‘Avrupa Şampiyonu’, 2012 yılında ise Antalya Uncalı Petrol İstasyonu ‘Dünya Şampiyonu’ seçilmiştir. Batman Boran Petrol İstasyonu 2011’de aynı programda ‘Avrupa Şampiyonu’ olurken, 2010 yılında Kayseri’den 30 Ağustos Bulvarı İstasyonu - Sompet Akaryakıt da ‘Dünya Şampiyonu’ olmuştur.

Terminaller ve LPG Tesisleri

 

Tesis                                       Shell & Turcas’a Ait Kapasite (m3)

Çekisan Çekmece                   33.869

Çekisan Antalya                     15.908

Ambarlı Ltd.                           26.784

ATAŞ                                     127.485

SADAŞ Samsun                      19.180

SADAŞ Gebze                                    46.652

Shell Ambarlı                          54.135

STAŞ Körfez                          28.144

STAŞ Derince                         51.250

STAŞ Kırıkkale                       20.100

STAŞ Antalya                                     30.342

Mersin LPG                            1.000

Dörtyol LPG                           360

Toplam                                   455.209

 

 

STAŞ’ın Türkiye genelinde 4 adet kendi işlettiği ve 7 adet de ortaklığı tarafından işletilen olmak üzere

toplam 11 adet akaryakıt terminali bulunmaktadır. Bu terminallerde STAŞ’ın hissesine düşen kapasite

453.849 m³’tür. Ayrıca STAŞ’a ait 2 adet de LPG dolum ve depolama tesisi mevcuttur. Bu tesislerde STAŞ’a ait kapasite de 1.360 m³’tür.

Shell & Turcas kurumsal web sitesi için:
www.shellandturcas.com.tr