Başkan'ın Mesajı

erdalaksoy2Değerli Paydaşlarımız,

2016 yılı küresel arenada Amerika ve Avrupa’daki seçimler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması, mülteci krizi, Suriye’de yaşanan çatışmalar ve terör olaylarının gölgesinde belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin artarak devam ettiği bir yıl oldu. Ekonomik açıdan, büyümenin düşük seyrettiği, emtia fiyatlarında kalıcı toparlanmanın gerçekleşmediği, ticaret hacminin azaldığı, gelişmekte olan ülke para birimlerinin FED’in faiz artırımı beklentileri nedeniyle ABD Doları karşısında değer kaybettiği bir yılı geride bıraktık.

Ulusal düzlemde ise hain darbe girişimi siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçti. Ülke olarak karşılaştığımız bu iç tehdit, karşılaştığımız en büyük zorlukları bile milli birlik ve beraberliğimizi sağlayarak aşabileceğimizi gösterdi. Karanlık günlerde uluslararası ortaklarımızla yakın iletişimde kalarak Türkiye’nin tarihi boyunca her türlü zorluğun üstesinden gelebilen bir ülke olduğu ve uzun vadede güçlü büyümesini sürdüreceği konusunda mutabık kaldık. 2017, mevcut değerlerimizi koruyarak daha güçlü bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdüreceğimiz bir yıl olacak. Bu yolda Turcas olarak elimizden gelen gayreti göstererek, yatırım ve istihdamın artması için üzerimize düşeni yapacağız.

Finansal piyasalarda dalgalanmanın arttığı, belirsizliklerin yatırım kararlarını etkilediği bir ortamda, Turcas olarak stratejimizle uyumlu şekilde yatırımlarımıza kararlılıkla devam ettik. Akaryakıt ve madeni yağlar alanındaki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş., 2016 yılında güçlü kârlılıkla beraber sektörün üzerinde büyüme kaydetti. Elektrik üretimi alanındaki iştirakimiz RWE & Turcas Elektrik Güney Elektrik Üretim A.Ş. bünyesindeki 800 MW kurulu gücündeki Denizli Doğalgaz Santralimiz ise, yüksek teknolojisinin yarattığı rekabet avantajını kullanarak verimliliğini arttırdı. Yenilenebilir enerji alanında ise, Aydın’da yürüttüğümüz jeotermal enerji projemizde beklentilerimizin de üzerinde bir kapasiteye ulaşmanın mutluluğunu yaşadık.

Geçtiğimiz yıl sürdürülebilir kalkınmanın da tanımlı hedeflerimizden biri haline geldiğini belirtmiş ve iklim değişikliği ile mücadeleye daha fazla mesai harcayacağımızı taahhüt etmiştik. Bu bağlamda, önce ülkemiz sonra da dünyamız için en yeni teknolojileri araştırıyor ve iş modellerimizde kaynak yönetimi yaparak ilerliyoruz. Dünya devi ortaklarımızla birlikte hareket ederek yenilikçilik kültürü tüm yatırımlarımızda ortaya koymaya ve bu sayede topluma değer katan sosyal sorumluluk projelerini sürdürmeye odaklanacağız.

86 yıllık köklü ve sağlam yapımız, kurumsal yönetim anlayışımız ve deneyimli ekibimizin özverili çalışmaları sayesinde “Türkiye’nin öncü ve saygın enerji yatırım şirketi” sıfatımıza yakışır şekilde değer yaratan projelere imza atmaya devam edeceğiz. Ülkemizin daha güçlü, daha dayanıklı ve daha çağdaş bir yapıya kavuşması için hepimize büyük görev düşüyor. Bu yolda bizimle birlikte var gücüyle çalışan paydaşlarımıza, tüm çalışanlarımıza ve bizden desteğini esirgemeyen hissedarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Erdal AKSOY
Yönetim Kurulu Başkanı