Shell & Turcas Petrol A.Ş.

Turcas, 2005 yılında The Shell Company of Turkey Ltd. (Shell Türkiye) ile akaryakıt ve madeni yağların perakende ve ticari satışı, pazarlama ve dağıtım alanlarında bir Ortak Girişim Sözleşmesi imzalamıştır. Bunu takiben, Turcas’ın %30 hissedarı olduğu Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ), 1 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete geçmiştir.

STAŞ, Türkiye çapında sayısı 1.011’e ulaşan istasyon ağı ve 2017 yılında gerçekleştirdiği 19,6 milyar TL net satış hasılatı ile bugün sadece sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biridir.

STAŞ, 2017 yıl sonu itibarıyla kanopi altı (akaryakıt istasyonlarındaki satışlar) ve taşıt tanıma sistemleri üzerinden yapılan benzin ve motorin satışlarının toplamından oluşan beyaz ürünler pazarında %19,5 pay ile pazar lideridir.

Öte yandan, Petrol Sanayi Derneği 2017 raporuna göre madeni yağ satışlarında %25,5 pazar payı ile liderliğini, dizel satışlarında da %15,1 pazar payı ile ilk üçteki konumunu devam ettirmiştir. Otogaz pazarında ise %11,78 pazar payı ile yılı üçüncü sırada tamamlamıştır.

Türkiye’nin ilk ve en büyük filo yakıt yönetimi sistemi olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi’nde kayıtlı (Shell Partner Card ve euroShell dahil) 550.000’in üzerinde araç bulunmaktadır. STAŞ, aynı zamanda 10 milyona yakın kart sayısı ve 2 milyona yakın aktif üyesiyle akaryakıt sektöründe Türkiye’nin en büyük sadakat kart programına sahiptir.

Shell & Turcas Ticari Akaryakıtlar ekibi, Türkiye’de direkt ve endirekt dökme akaryakıt pazarında başarılı bir satış grafiğine sahiptir. Shell & Turcas, bayileri aracılığıyla endirekt pazarda, madencilik, betonculuk ve inşaat gibi Türkiye ekonomisine katkıda bulunan güçlü sektörlerle işbirliği yapmaktadır. Direkt pazarda ise serbest lisans sahibi firmalar ve enerji dağıtım firmaları ön plana çıkmaktadır. “Öncü Distribütör Projesi” ile kalite kontrol araçları, Shell teknoloji merkezleri ziyaretleri ve tank temizliği gibi müşteriler için katma değer sunan hizmetlerle fark yaratılması hedeflenmektedir.

Türkiye'de ve Dünyada Madeni Yağlar Sektörünün Değişmez Lideri

PETDER (Petrol Sanayi Derneği) tarafından açıklanan 2017 yılı verilerine göre madeni yağlar sektöründe lider konumunu koruyan STAŞ, toplam madeni yağ satışında üst üste on birinci kez pazar lideri olmuştur. PETDER üyeleri içerisinde STAŞ, 88.000 ton yıllık satış rakamı ile pazardaki en yüksek satışı gerçekleştirmiştir. STAŞ, Türkiye’de gösterdiği pazar performansını küresel ölçekte de yakalayarak örnek bir başarı modeli oluşturmuştur. Uluslararası danışmanlık ve araştırma şirketi Kline’ın küresel madeni yağ pazarına yönelik çalışmasında Shell, on bir yıldır “Dünyanın 1 Numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi” seçilmektedir.

İhracat Yıldızı Shell & Turcas Derince Tesisleri

STAŞ’ın Derince’de sahip olduğu madeni yağ ve gres üretim tesisi, öncelikle yakın pazarlara ve daha sonra satış ağı içerisinde kalan diğer ülkelere olmak üzere, toplam 61 ülkeye ihracat yapmaktadır. Dünya standartlarında ve üstün kalitede madeni yağ ve gres yağı üretiminin yapıldığı Derince Tesisleri, 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam 28.000 tonun üzerinde ihracat hacmiyle yeni bir ihracat rekoru kırmıştır.

Fark Yaratan Shell & Turcas İstasyonları

STAŞ, Royal Dutch Shell tarafından global ölçekte önemli ödüllere layık görülmüştür. Dünya genelinde 65 ülke ve 16.000 Shell istasyonu arasında müşteriye sunulan hizmet ve servis kalitesi açısından en iyi uygulamaları belirlemek ve ödüllendirmek amacıyla düzenlenen “Farkı Yaratan İnsandır” programında 2016 yılında Dünya Şampiyonu Kirazlı Çıkışı Bağcılar İstasyonu, 2015 Düzce-Kapıcı/Zafer Petrol (Türkiye Şampiyonu), 2014 yılında Antalya-Kundu istasyonu, 2013 yılında Amasya Sesa Petrol, 2012 yılında Ankara Konutkent istasyonu “Avrupa ve Güney Afrika Şampiyonu” seçilmiştir.

Terminaller ve LPG Tesisleri

STAŞ’ın Türkiye genelinde üç adet kendi işlettiği ve beş adet de müşterek işletilen olmak üzere toplam sekiz adet akaryakıt terminali bulunmaktadır. Bu terminallerde STAŞ’ın hissesine düşen kapasite 492.000 m³’tür. Ayrıca STAŞ’a ait iki adet de LPG dolum ve depolama tesisi mevcuttur. Bu tesislerde STAŞ’a ait kapasite de 1.360 m³’tür.